niedziela, 22 grudnia 2019 Dziś imieniny obchodzą: Zenon, Honorata

Spotkania ze Starowieyskim

Sobota w Łabuniach była poświęcona pamięci o bł. Stanisławie Starowieyskim. Z okazji imienin Jego patrona – Stanisława Kostki w kościele parafialnym odbyła się w ramach Spotkań ze Starowieyskim msza święta, w której uczestniczyli ze sztandarem gminy: Wójt Gminy Łabunie Antoni Wojciech Turczyn, Przewodniczący Rady Gminy Łabunie Adam Kniaź i radny Mirosław Policha. W uroczystości wzięły udział panie z KGW Łabunie, mieszkańcy, członkowie Akcji Katolickiej z Zamościa, Warszawy i Rzeszowa.


Mszę Św. koncelebrowali księża: ks. Piotr Rawlik – proboszcz naszej parafii, ks. Zbigniew Kulik z Siennicy Nadolnej – autor książki „Bł. Stanisław Kostka Starowieyski 1895-1941 działacz Akcji Katolickiej. Cztery tajemnice zwykłego człowieka”, ks. Krzysztof Świta – proboszcz parafii w Łaszczowie, Asystent Kościelny Akcji Katolickiej naszej diecezji i ks. Artur Progorowicz – proboszcz parafii z Ustrobnej, miejsca urodzenia i chrztu Stanisława Starowieyskiego.
 
Po uroczystej mszy św. łabuński chór „Konsonans” pod dyrekcją Agnieszki Brylewicz i zespół smyczkowy kierowany przez Leszka Firka koncertem muzyki sakralnej zainaugurowali konferencję poświęconą wartościom i zagrożeniom współczesnej polskiej rodziny katolickiej, która odbyła się popołudniu w zespole pałacowo – parkowym w Łabuniach.
Następnie złożono kwiaty i zapalono znicze na grobie bł. Stanisława Starowieyskiego na cmentarzu w parku.
 
Po Mszy św. można było zakupić różańce z wizerunkiem Błogosławionego i MB Fatimskiej w 100 lecie objawień. Dochód ze sprzedaży różańców jest przeznaczony na budowę ołtarza Starowieyskiego w Łaszczowie, gdzie od czerwca znajduje się relikwia II stopnia – Różaniec, na którym codziennie się modlił Błogosławiony, przekazany przez jego żonę Marię.

13 kwietnia bieżącego roku zawiązał się w Łabuniach KOMITET SPOŁECZNY Z POTRZEBY SERC w składzie: Przewodnicząca siostra Irena Murawska FMM, Andrzej Juszczak – Prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej, Agnieszka Piela – Kierownik Referatu Promocji i Rozwoju Gminy Łabunie i Adam Kniaź – Przewodniczący Rady Gminy Łabunie i Sołtys Łabuń.
 
Głównym powodem zawiązania komitetu jest utworzenie Izby Pamięci bł. Stanisława Starowieyskiego – męczennika obozu koncentracyjnego Dachau, szambelana papieskiego, działacza kościelnego, patrona Akcji Katolickiej w Polsce, Kawalera Orderu Virtuti Militari, Krzyża Walecznych za kampanię 1920 r. i ścieżki medytacji prowadzącej parkową aleją do jego grobu.
 
Celem zbiórki jest utworzenie miejsca pamięci bł. St. Starowieyskiego, którego najwyższą wartością była służba bogu, ojczyźnie i człowiekowi. Utworzone miejsce wspomagać będzie rozwój wspólnot, świadomości narodowej, integrować społeczności lokalne i wspomagać rozwój turystyki naszej gminy.
 
Zbiórka ZACHOWAĆ PAMIĘĆ O BŁ. STANISŁAWIE STAROWIEYSKIM została zarejestrowana w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji pod numerem: 2017/1811/KS.
 
Prace przygotowawcze nad utworzeniem Izby trwają.