czwartek, 10 września 2020 Dziś imieniny obchodzą: Łukasz, Mikołaj

VI Noc Świętojańska nad Krynicą

VI Noc Świętojańska nad Krynicą już za nami. Impreza pod hasłem „cuda wianki i różne inne niespodzianki” odbyła się 26 czerwca 2016 r. przy Świetlicy Wiejskiej w Wierzbiu. Organizatorami tej corocznej imprezy plenerowej byli: Wójt Gminy Łabunie, udzielając wsparcia finansowego, technicznego i osobowego, Koło Gospodyń Wiejskich w Wierzbiu, Sołtys i Rada Sołecka wsi Wierzbie.


 
Swoją obecnością zaszczycili nas: Wójt Gminy Łabunie pan Antoni Wojciech Turczyn, Przewodniczący Rady Gminy pan Adam Kniaź, Kierownik Referatu Kultury i Promocji Urzędu Gminy Łabunie pani Agnieszka Piela, Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Łabuniach pan Bogdan Szykuła, pracownik Biblioteki w Łabuniach i pasjonat historii pan Piotr Piela, Koła Gospodyń Wiejskich Gminy Łabunie, Duet „One”, przyjaciele i sponsorzy oraz mieszkańcy wsi Wierzbie i goście z okolicznych miejscowości.
 
Nad zabezpieczeniem technicznym imprezy czuwali: pan Mirosław Wolski – realizator dźwięku, pan Mariusz Branecki – Prezes Oddziału Gminnego ZOSP w Łabuniach oraz pan Sławomir Umylański i pan Paweł Paszt – strażacy OSP Łabunie, pan Artur Branecki – szef punktu gastronomicznego. Ponadto tego dnia nad bezpieczeństwem we wsi czuwał patrol policji z Komisariatu Policji w Łabuniach. Wszystkim przybyłym gościom i osobom zaangażowanym w obsługę i organizację imprezy organizatorzy składają serdeczne podziękowania.
 
„Noc Świętojańska nad Krynicą” to spektakularne wydarzenie, które ma na celu kultywowanie tradycji nocy świętojańskiej, ukazywanie uroków polskiej wsi, aktywizację i integrację mieszkańców Gminy Łabunie. Jedną z atrakcji sobótkowego wieczoru były piękne, misternie uwite wianki świętojańskie, wykonane przez koła gospodyń wiejskich i osoby prywatne. Z uwagi, że każdy wianek zachwycał pięknem wszystkim wykonawcom zostały przyznane nagrody. Wiele radości sprawiły także drobne upominki przygotowane dla najmłodszych uczestników imprezy oraz loteria fantowa dla starszych. Ponadto każdy z uczestników imprezy został poczęstowany lodami, pączkami i pysznym bigosem. Wszystkie nagrody, upominki, fanty oraz smakowitości, za które bardzo dziękujemy, ufundował Wójt Gminy Łabunie.
 
Oczywiście tego sobótkowego wieczora nie mogło zabraknąć dobrej muzyki i zabawy. Na barwnej świętojańskiej scenie z programem pół żartem pół serio, a właściwie bardziej żartem niż serio wystąpił zespół KGW „Zorza” z Wierzbia wraz z przewodniczącą panią Marią Niemczuk, sołtysem panem Stanisławem Pysiem i panami z rady sołeckiej: Stanisławem Kycko i Jackiem Pokryszką. Następnie prezentowały się na scenie z piosenką ludową, biesiadną i rozrywkową zespoły KGW Gminy Łabunie, Duet „One” w składzie: pani Bożena Wróblewska i Kamilka Wróblewska oraz Julka Nowak. Skoczne rytmy muzyki podczas zabawy pod gwiazdami aż do północy zapewnił pan Mirosław Wolski.
 
Niestety prócz znamienitych gości pojawił się w Wierzbiu gość nieproszony – burza. I choć całe szczęście deszczowa chmura szkód nie wyczyniła to plany trochę pokrzyżowała, ponieważ nie pozwoliła na wyjście korowodu z wiankami na pobliską krynicę. Okazało się jednak, że nie taka burza straszna jak ma się do dyspozycji dużą świetlicę. Mamy nadzieję i zapewnienia uczestników, że mimo kapryśnej aury każdy bawił się świetnie w Wierzbiu w tę świętojańską noc.
 
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy dołożyli wszelkich starań oraz udzielili wsparcia i pomocy w przygotowanie tej świętojańskiej imprezy. A nade wszystko dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania. Do zobaczenia za rok.

Radna wsi Wierzbie
Teresa Urszula Zwolan