piątek, 31 lipca 2020 Dziś imieniny obchodzą: Ignacy, Lubomir

Nie ma tyle ziemi, by pogrzebać pamięć!

13 kwietnia odbyły się w naszej gminie uroczyste obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W ramach projektu patriotyczno-edukacyjnego „Katyń… ocalić od zapomnienia” objętego Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ‪Andrzeja Dudy posadzone zostały Dęby Pamięci: Wincentemu Rozkresowi ur. w Wólce Łabuńskiej, zamordowanemu w Twerze, Tadeuszowi Curyłło pracownikowi Urzędu Gminnego w Łabuniach, straconemu na Koziej Górze pod Smoleńskiem i Włodzimierzowi Łuniowi urodzonemu w Łabuniach, straconemu w Kuropatach. Dąb Pamięci uczcił także Antoniego Turczyna zamordowanego przez NKWD w 1945 roku w Riazaniu.


Honorowy Patronat nad gminnymi uroczystościami sprawowali Sławomir Zawiślak, Poseł na Sejm RP oraz Antoni Wojciech Turczyn Wójt Gminy Łabunie i Piotr Rawlik Proboszcz Parafii Łabunie. W uroczystościach uczestniczyli pani Katarzyna Biszkont reprezentująca Posła ma Sejm Jarosława Sachajko, Zamojska Rodzina Katyńska i poczty sztandarowe: Gminy Łabunie, Komendy Miejskiej Policji w Zamościu, Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, OSP Łabunie, OSP Wólka Łabuńska i szkół gminnych. Swoją obecnością uroczystość zaszczycili także członkowie Rodzin: pani Alicja Miller – córka Włodzimierza Łunia, pani Anna Komorowska-Galperyn z mężem, pan Tadeusz Bobiński, pani Monika Wójcik – rodzina Tadeusza Curyłło, Wincenty Rozkres z wnuczką Patrycją Burdzy – rodzina Wincentego Rozkresa.
 
Część artystyczną przygotowała młodzież z Gimnazjum w Łabuniach pod opieką pani Doroty Sołoduchy i pani Barbary Banaszkiewicz. Obchody rozpoczęły się Mszą św. o godzinie 10.00 w kościele w Łabuniach koncelebrowaną przez ks. Piotra Rawlika i ks. prof. Czesława Galka.
 


pasek630s

Starszy posterunkowy Policji Państwowej (pośmiertnie awansowany na aspiranta) Wincenty ROZKRES, syn Wincentego i Julianny z Walasów, ur. 18 lutego 1898 w Wólce Łabuńskiej. 3 V 1935 ukończył Normalną Szkołę Fachową w Sosnowcu. Co najmniej od 1936 służbę pełnił w policji woj. wołyńskiego, we wrześniu 1939 na Posterunku w Zabramiu powiat Dubieński. Jeniec Ostaszkowa, rozstrzelany 1940 r. w Kalininie- obecnie Twer, pochowany w Miednoje.

 

Posterunkowy Policji Państwowej Włodzimierz ŁUŃ, syn Szymona i Marii z Gajewskich, ur. 15.12.1908 r. w Łabuniach, powiat Zamość. Skierowany w 1936 roku do Rakowa, w dawnym województwie wileńskim. Absolwent Normalnej Szkoły Fachowej dla Szeregowych Policji Państwowej w Mostach Wielkich. Aresztowany w listopadzie 1939 r., więzienie Mołodeczno, więzienie Wilno, wywieziony z Czerwienia 9 maja 1940 r. przez 226. pułk, do Mińska trafił 9 maja 1940 r. Stracony w 1940 r. w Kuropatach.

 

Porucznik Tadeusz CURYŁŁO, syn Marcina i Józefy z Siwców, urodzony ur. 16 VII 1914 w Józefowie na Lubelszczyźnie. Wg danych WRK 5 X 1914 roku w Świętalce k/ Kraśnika. Absolwent szkoły handlowej w Jarosławiu (1933) i Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty w 9 Pułku Piechoty Legionów w Tomaszowie Lubelskim. Podporucznik mianowany 11 XI 1938. Pracował w Urzędzie Gminnym w Łabuniach (co najmniej w 1934 roku). Był zastępcą komendanta powiatowego przysposobienia wojskowego w Zamościu. W 1939 dowódca plutonu w 9 Pułku Piechoty Legionów, Stracony w 1940 r. w lesie śmierci na Kozielskiej Górze pod Smoleńskiem, pochowany w Katyniu.

 

Antoni TURCZYN, s. Adama i Agaty z Bigosów, ur. 9 kwietnia 1899 r. w Wierzbiu. Absolwent Seminarium Nauczycielskiego w Szczebrzeszynie. Obrońca Lwowa w 1918 r., uczestnik wojny z bolszewikami 1920. Związany z Biłgorajem, wydawca gazety „Ziemia Biłgorajska”, badacz folkloru (m.in. Wierzbia i Ruszowa) oraz Roztocza.Aresztowany przez NKWD, zamordowany 26 marca 1945 roku w Riazaniu.