Dożynki Gminno-Parafialne w Łabuniach – relacja

Zapraszamy na relację tekstową oraz fotograficzną z Dożynek Gminno-Parafialnych w Łabuniach.

Dożynki odbyły się w niedzielę, 29 sierpnia. Uroczystość rozpoczęła się od korowodu, którzy otwierali starostowie dożynek: Pani Katarzyna Pióro z Łabuniek Pierwszych oraz Pan Zbigniew Kuśmierz z Barchaczowa.  Za starostami podążali w korowodzie przedstawiciele sołectw z wieńcami dożynkowymi oraz poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych. Po uroczystym przemarszu głos zabrali: Wójt Gminy Łabunie – Mariusz Kukiełka, który powitał zaproszonych gości i podziękował rolnikom za trud tegorocznej pracy. Następnie odbyła się msza, którą koncelebrowali: proboszcz łabuńskiej parafii – ks. Andrzej Łuszcz oraz proboszcz parafii w Wólce Panieńskiej – ks. Jan Cielica. Po nabożeństwie odbyło się święcenie chlebów i rozdanie ich zgromadzonym uczestnikom uroczystości. Następnie przemówienie do zgromadzonych z gminy Łabunie skierował w imieniu Wojewody Lubelskiego – kierownik oddziału gospodarki nieruchomościami w delegaturze w Zamościu – Pan Aleksander Kalisz oraz w imieniu Starosty Zamojskiego – Dyrektor Wydziału Gospodarki i Mieniem Powiatu – Pan Konrad Małecki. Listy do rolników nadesłali: Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Aktywów Państwowych – Pan Jacek Sasin, Senator RP – Pan Jerzy Chróścikowski oraz Marszałek Województwa Lubelskiego – Pan Jarosław Stawiarski.

Następnie Wójt wręczał honorowe odznaki zasłużony dla rolnictwa, które nadał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W tym roku odznaki otrzymali: Pani Anna Basaj z Barchaczowa, Pani Grażyna Jastrzębska z Łabuń, Pani Anna Swaczyna z Ruszowa, Pan Łukasz Jastrzębski z Wierzbia, Pan Marek Kycko z Łabuniek Pierwszych, Pan Edward Skiba z Wólki Łabuńskiej. Po wręczeniu odznak przy scenie pojawili się przedstawiciele wszystkich sołectw z gminy Łabunie, którym za wieńce dożynkowe przyznano nagrody pieniężne.
Po części oficjalnej ruszyła zabawa. Na scenie zaprezentowali się lokalni artyści: Pan Stanisław Boć oraz Bożena i Kamila Wróblewskie, czyli duet ONE, Kapela Ogrodniczki działająca przy KGW w Łabuńkach Pierwszych oraz KGW Łabunie. Po występach lokalnych artystów rozpoczął się koncert. Na scenie wystąpił zespół Masterfox. Na koniec odbyła się dyskoteka pod gwiazdami z Dj Bartez-em.

Poza atrakcjami muzycznymi, do dyspozycji gości były również stoiska. Kulinarne dzieła prezentowały Koła Gospodyń Wiejskich oraz sołectwo Łabuńki Drugie. Goście mogli skorzystać również z miejsca pod parasolkami oraz z food trucka. Słodkości w postaci miodów serwował Pan Paweł Juś z Barchaczowa. Była również wystawa  płodów rolnych przygotowana przez Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Zamościu z siedzibą w Sitnie. Swoje stoisko miała również łabuńska biblioteka, która prezentowała galerię dawnych fotografii dożynkowych. Można było zapoznać się i zakupić wydawnictwa biblioteki związane z naszym regionem. Biblioteka przygotowała także kalendarz na 2022 r. poświęcony kościołowi parafialnemu w Łabuniach.  Swoje stoiska prezentowały również m.in. firma GTnet z Zamościa, Koło Łowieckie nr 121 „Świt” w Zamościu, przedsiębiorstwo Fotontechnik z m.in. ofertą paneli fotowoltaicznych oraz Urząd Pocztowy w Łabuniach. Na dzieci czekały lody, a także stoiska z żelkami, watą cukrową i balonami. Z kolei swoje rękodzieło prezentowała na stoisku Pani Anna Swaczyna z Ruszowa.

Na Dożynkach był również obecny namiot medyczny, gdzie pracownicy ośrodka zdrowia w Łabuniach informowali o szczepieniach przeciwko Covid-19, a przy stoisku sołectwa Łabuńki Drugie była prowadzona zbiórka na leczenie Mateusza Skiby z Łabuniek Drugich.

Główny poczęstunek dla gości zasponsorowała Lubelska Izba Rolnicza. 

Na dożynkach pomyślano także o najmłodszych. Na nich czekały bezpłatne atrakcje na urządzeniach rekreacyjnych oraz strefa animacji.

Konferansjer Dożynek: Beata Synowiec.

Wójt Gminy Łabunie – Mariusz Kukiełka składa podziękowania za pomoc w organizacji Dożynek: sołtysom, radnym, pracownikom Urzędu Gminy, Pani Marzenie Maziarczyk z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Zamościu z siedzibą w Sitnie za pomoc w dekoracji sceny dożynkowej oraz Lubelskiej Izbie Rolniczej za sponsoring poczęstunku dla gości i uczestników Dożynek.

Dziękujemy również Gminnemu Chórowi Konsonans pod kierownictwem Pani Agnieszki Brylewicz oraz Gminnej Orkiestrze Dętej pod batutą Pana Zbigniewa Pieczykolana za muzyczną oprawę mszy.

Organizatorem Dożynek Gminno-Parafialnych w Łabuniach byli: Wójt Gminy Łabunie – Mariusz Kukiełka, Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Matki Bożej Szkaplerznej i św. Dominika w Łabuniach – ks. Andrzej Łuszcz, Radni Rady Gminy Łabunie oraz Sołtysi.