piątek, 3 kwietnia 2020 Dziś imieniny obchodzą: Ryszard, Irena

Czytelnik Roku 2019 – podsumowanie

Jakie książki najczęściej były wypożyczane z łabuńskiej biblioteki przez mieszkańców gminy? Jaka okazała się hitem 2019? Kto wypożyczył najwięcej książek? Odkrywamy statystyczne karty Biblioteki Publicznej Gminy Łabunie. Placówka opracowała roczne zestawienie tego, co się czyta, ile się czyta i kto tak na prawdę zamiast tableta, komputera czy telewizora wybiera książki.

Czytelniczym Hitem w bibliotece w Łabuniach były przede wszystkim książki dotyczące regionu – „Obrońcy rodzinnych strzech” Lucjana Momota – 46 wypożyczeń, „Wokół dworu i pałacu w Łabuńkach 1771 – 1944” Agnieszki Szykuły-Żygawskiej – 41. „Medytacje nad życiem. W służbie bogu i ludziom” siostry Ireny Murawskiej FMM które od września do końca grudnia wypożyczono 24 razy. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się łabuńskie zeszyty historyczne czyli „Przyczynki do poznania dziejów gminy Łabunie”. Wśród lektur szkolnych najczęściej wypożyczano Chłopców z placu broni, Hobbita, Małego księcia. W czołówce utrzymują się Mickiewicz, Żeromski, Sienkiewicz. 21 razy wypożyczono Małą zagładę Anny Janko. Popularne są takie autorki jak Gargaś, Frączyk i Michalak, Mirek, Wilczyńska i autorzy Darda, Koper, Sumliński, Krajewski. Na fali noblowskiego sukcesu z półek zniknęły wszystkie książki Olgi Tokarczuk. Z 1045 czytelników zarejestrowanych w bibliotece w Łabuniach 20 najaktywniejszych nagrodziliśmy tytułem Czytelnik Roku 2019. Liderem wśród czytelników dorosłych jest Krzysztof Wasiura – 435 wypożyczeń, wśród przedszkolaków Paweł Niedziałkowski z 328 książkami. Ponad 200 pozycji wypożyczyli Jadwiga Burdzy – 212 i Janusz Kasztankiewicz – 206. Ponad sto książek przeczytali Mateusz Burdzy – 182, Grzegorz Murmydłowski – 167, Ewa Pokryszka – 147, Julia Prus – 128, Jadwiga Dębkowska 127 i Kornelia Ślepko – 119. Wśród wyróżnionych tytułem Czytelnik Roku 2019 znaleźli się także Pola Juś, Pola Lewicka, Filip Kawka, Gabriela Żygawska, Antonina Burdzy, Jakub Bil, Edyta Wichrowska, Wojciech Rozkres, Antoni Szykuła i Mateusz Radzik. Każdy z Czytelników w swojej kategorii wiekowej.

Dziękujemy za to, że z książką jesteście na Ty, bo nic, jak książka rozwija wyobraźnię, kształtuje mowę, ubogaca nasz język, a czasami uczy i wychowuje.

Na Orzechową zaglądać jest zdrowo!

Źródło: Biblioteka Publiczna Gminy Łabunie