wtorek, 11 sierpnia 2020 Dziś imieniny obchodzą: Klara, Lidia

Nowa książka o gminie Łabunie

„Cmentarz parafii św. Dominika i Matki Bożej Szkaplerznej w Łabuniach. Zabytkowe nagrobki i najstarsze pochówki (1862-1973)” – to tytuł najnowszej książki poświęconej kolejnej części historii gminy Łabunie. Publikacja autorstwa Agnieszki Szykuły-Żygawskiej ukazała się w serii Łabuńska Biblioteczka Regionalisty z numerem 31.

Promocja książki z udziałem jej autorki odbyła się we wtorek, 26 listopada w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana” w Zamościu.  Była połączona z prezentacją multimedialną. Kto chciałby zgłębić historię naszej gminy w długie, zimowe wieczory, polecamy wypożyczyć książkę w Bibliotece Publicznej Gminy Łabunie przy ul. Orzechowej 10 w Łabuniach.

 

 

Poniżej publikujemy fragment ze wstępu

„Cmentarz parafii św. Dominika i Matki Bożej Szkaplerznej w Łabuniach należy do typowych wiejskich miejsc pochówku. Jest niewielki, odpowiada zapotrzebowaniu parafian. Jako trzeci – parafialny, funkcjonuje w obecnym miejscu od prawie 170 lat. Dla każdego, kto interesuje się dziejami swojej Małej Ojczyzny może być też dodatkowym źródłem informacji. Znajdują się tutaj przecież mogiły i grobowce osób niegdyś mieszkających na tych terenach, „współtworzących” historię tego miejsca, wpływających na jego krajobraz społeczny. Motywowana chęcią poznania dziejów Łabuń i okolic końca XIX i 1. połowy XX wieku przez pryzmat miejsc pochówków, postanowiłam skatalogować owe najstarsze nagrobki, odczytać zawarte na nich inskrypcje, odszukać w źródłach informacje o parafianach. Skąd przybyli, czym się trudnili, jakie okoliczności towarzyszyły żegnaniu ich bliskich?

Warte uwagi są ponadto walory historyczno-artystyczne dawnych nagrobków, zarówno tych zachowanych, jak i znanych tylko z fotografii. Dlatego najobszerniejszą część książki tworzy katalog nagrobków zawierający ich fotografie, opis i dane pochowanej osoby.

Zapraszam na spacer alejami łabuńskiego cmentarza. Do zapoznania się z historią ukrytą w kamieniach.”