sobota, 11 lipca 2020 Dziś imieniny obchodzą: Olga, Kalina

Gmina Łabunie dla Niepodległej – relacja, zdjęcia, film

Złożenie kwiatów i wieńców w miejscach pamięci, Familijne Popołudnie dla Niepodległej, Msza w intencji Ojczyzny, Przegląd Pieśni Patriotycznej, Żołnierskiej i Legionowej – tak przez dwa dni mieszkańcy gminy Łabunie obchodzili Narodowe Święto Niepodległości. Odbywało się pod hasłem „Gmina Łabunie dla Niepodległej”.

Obchody dla Niepodległej rozpoczęły się w niedzielę, 10 listopada. Wójt gminy Łabunie – Mariusz Kukiełka, Przewodnicząca Rady Gminy – Elżbieta Kuźma i Kierownik Biblioteki Publicznej w Łabuniach – Bogdan Szykuła złożyli wieńce i zapalili znicze w miejscach pamięci. Hołd ofiarom wojny złożono przy kaplicy w Barchaczowie, przy krzyżu i pomnikach w lesie łabuńskim, przy pomniku w Bródku, przy krzyżu w Łabuńkach Pierwszych i w Ruszowie, na cmentarzu wojennym oraz parafialnym, a także przy grobie Stanisława Starowieyskiego w Łabuniach.

W niedzielę, 10 listopada w Izbie Muzealnej w Barchaczowie odbyło się Familijne popołudnie dla Niepodległej. Udział w wydarzeniu wzięło 11 rodzin (blisko 40 osób). Były zabawy, quizy i konkursy. Uczestnicy poprzez zabawę uczyli się postaw patriotycznych i historii Polski. Każdy dostał patriotyczny gadżet (m. in. kreatywne kalendarze dla najmłodszych, długopisy, smycze, magnesy na lodówkę). Główną nagrodę – rodzinną wycieczkę do Kresowej Osady w Baszni Dolnej koło Lubaczowa wygrała rodzina z Łabuniek Pierwszych – Weronika Kowalczuk, Barbara Kowalczuk i Mikołaj Kowalczuk. Nagroda została przyznana na podstawie punktów zebranych z poszczególnych konkurencji. Zwycięzcy otrzymali od Wójta – Mariusza Kukiełki voucher na familijny wyjazd do Kresowej Osady.

Kolejny dzień obchodów – 11 listopada – pn. „Gmina Łabunie dla Niepodległej” rozpoczął się od mszy odprawionej w intencji Ojczyzny. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Łabuniach przygotowali uroczystą akademię, a muzyczną oprawę zapewniła Gminna Orkiestra Dęta pod batutą kapelmistrza, Zbigniewa Pieczykolana. W uroczystościach wzięli również udział m. in. przedstawiciele organizacji kombatanckich oraz Ochotniczych Straży Pożarnych – wszyscy z pocztami sztandarowymi. Nabożeństwo odprawił proboszcz łabuńskiej parafii – ks. Andrzej Łuszcz.

W poniedziałek, 11 listopada w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości w gminie Łabunie rozbrzmiewały pieśni patriotyczne. W Świetlicy Wiejskiej w Barchaczowie odbył się VIII Gminny Przegląd Pieśni Patriotycznej, Żołnierskiej i Legionowej. Na scenie zaprezentowali się: Bożena Wróblewska, Kamila Wróblewska, Zespół Grześki, Agnieszka Furmańczuk, Zespół Łabuńskie Iskierki, Barchaczowskie Super Babki, KGW Mocówka, zespół Ogrodniczki wraz z kapelą, KGW Łabunie, Kornelia Semczuk, Amanda Poznańska, Nikola Józefko, Wiktoria Wilkiewicz, Maria Skowyra, Lucyna Kudyk, Patryk Janduła, Zuzanna Burdzy, Emilia Chwedyk i Amelia Górska. Wszyscy uczestnicy otrzymali statuetki oraz pamiątkowe dyplomy. Podczas Przeglądu Wójt Gminy Łabunie nagrodził trzy osoby za wieloletnią działalność na rzecz lokalnej społeczności, pracę i pomoc przyczyniającą się do pielęgnowania oraz kultywowania tradycji i kultury, a także umacnianie tożsamości patriotycznej Małej Ojczyzny. Okolicznościowe dyplomy i upominki w postaci m.in. publikacji o gminie Łabunie otrzymali: Państwo Bogusława i Emilian Sołoduchowie z Barchaczowa (znani są mieszkańcom gminy ze społecznej pracy na rzecz ochrony i ratowania od zniszczenia przydrożnych kapliczek i krzyży) oraz Pani Teresa Mróz z Mocówki (od wielu lat wije artystyczne wieńce dożynkowe, które niejednokrotnie zdobywały nagrody na dożynkach powiatowych).

Patronat uroczystości: Wójt Gminy Łabunie

Organizatorzy: Wójt Gminy Łabunie, Proboszcz Parafii Łabunie, Biblioteka Publiczna Gminy Łabunie, KGW Barchaczów, OSP Barchaczów, Rada Sołecka w Barchaczowie.