poniedziałek, 26 października 2020 Dziś imieniny obchodzą: Lucjan, Ewaryst

Komunikat PIORIN

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Lublinie Delegatura w Zamościu komunikatem Ratujmy nasze kasztanowce zwraca uwagę na częste, dokładne wygrabianie opadłych liści i natychmiastowe ich zniszczenie lub kompostowanie w celu ochrony kasztanowców przed szrotówkiem.
 
 
 

Ratujmy nasze kasztanowce!

 
Od kilku lat liście kasztanowców w całej Polsce już w czerwcu pokrywają się małymi brązowymi plamkami, które systematycznie rosną, w krótkim czasie pokrywając całą powierzchnię liścia, co prowadzi do przedwczesnego ich opadania.
 
Powodem takiego wyglądu liści kasztanowców jest niewielki motylek – szrotówek kasztanowcowiaczek – który w ostatnich latach stał się najgroźniejszym szkodnikiem kasztanowców pospolitych w całej Europie. Inwazja tego szkodnika oraz jego ogromny potencjał rozrodczy (wydaje 3- 4 pokolenia w sezonie) oznacza, że bez naszej pomocy natura sama sobie nie poradzi.
 

Szkodnik zimuje w stadium poczwarki w opadłych (niezgrabionych) liściach kasztanowca, wytrzymuje temperatury do -25° C. Wyległe larwy niszczą masowo liście wgryzając się do ich wnętrza, tworząc „miny” w postaci podłużnych, żółtawych lub brązowawych plam.

 
W związku z powyższym niezbędne jest podjęcie kompleksowych działań w celu ratowania osłabionych przez szkodnika kasztanowców poprzez:

  • dokładne wygrabianie opadłych liści i natychmiastowe ich niszczenie – utylizację lub kompostowanie (przykrycie szczelnie folią na kilka tygodni).
  • zakładanie wiosną w okresie marzec/kwiecień, opasek lepowych na pnie drzew na kilka tygodni, lub zawieszanie pułapek feromonowych na drzewach
  • zawieszanie w pobliżu kasztanowców budek lęgowych dla ptaków (sikory, pełzacze i kowaliki), które są naturalnym wrogiem tych motyli.

 
Porażone przez szrotówka kasztanowce wydają jesienią nowe kwiaty, które nie mają szans na wydanie owoców, ale osłabiają drzewo, które jest bardziej podatne na wymarzanie i porażenie przez choroby grzybowe. Stan drzew z roku na rok pogarsza się, po około 10 latach żerowania szrotówka drzewo całkowicie zamiera i często zostaje wycięte.