piątek, 18 września 2020 Dziś imieniny obchodzą: Irma, Jozef

Orszak Trzech Króli

6 stycznia 2017 r. w bardzo mroźny, ale słoneczny dzień już po raz drugi ulicami Łabuń przeszedł Orszak Trzech Króli. Hasłem tegorocznego Orszaku było „Do stajenki”.
 
 
 
 

Trzej Królowie w przepięknych strojach, jadąc saniami, zmierzali do stajenki, aby złożyć dary Bożej Dziecinie. W barwnym Orszaku do stajenki szli również Józef i Maryja, kolędnicy, zespoły śpiewacze, trębacze i werbliści, pastuszkowie, którym drogę wskazał Anioł Gabriel, zwierzęta: renifer i osiołek, dorośli parafianie, młodzież i dzieci. Nie łatwa to była droga. Utrudniały ją liczne pokusy i niebezpieczeństwa.
 
Roztańczeni i rozśpiewani goście w gospodzie próbowali zawrócić wędrowców z drogi do Betlejem – oferując dobre trunki i wesołą zabawę. Kuszony przez diabła właściciel gospody odmówił potrzebującym – nie przyjął Maryi z Józefem na nocleg – tłumacząc się, że nie było miejsca w gospodzie.
 
Król Herod zafascynowany swoją władzą i dobrobytem nieoczekiwanie dowiaduje się, o narodzeniu Jezusa. Jest zaniepokojony. W obawie przed zagrożeniem swojej władzy, wydaje rozkaz wymordowania niemowląt i małych dzieci.
 
W drodze do stajenki pomagają dodając otuchy i wiary Aniołowie. Nie lękajcie się… nie traćcie nadziei… idźcie za gwiazdą a znajdziecie… Wielka radość zapanowała gdy w małej lichej stajence znaleźli Maryję z Józefem i małym Dzieciątkiem. Trzej Królowie złożyli hojne dary a przybyły Orszak nisko pokłonił się Jezusowi.

 
Przygotowanie na tak wysokim poziomie Orszaku Trzech Króli wymagało wiele pracy  zaangażowania i poświęcenia. Aktorzy-amatorzy pełniący poszczególne role wykazali się niezwykłymi umiejętnościami aktorskimi oraz umiejętnością podzielenia swojego cennego czasu dla siebie i innych. W przygotowanie Orszaku zaangażowani byli przedstawiciele z różnych sołectw. Byli to dorośli, młodzież i dzieci.
Organizacja Orszaku Trzech Króli to kolejny dowód integracji całej społeczności parafii i gminy Łabunie i motywacja do podejmowania kolejnych działań przez Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Gminy Łabunie.

Stowarzyszenie
na Rzecz Rozwoju Gminy Łabunie

 

GALERIA fot. Adam Sokołowski

 

GALERIA fot. Mirosław Wolski