Po Trzykroć Niepodległa

Gminne uroczystości z okazji 98. rocznicy odzyskania Niepodległości rozpoczęliśmy – 11 listopada – tradycyjnie po chrześcijańsku mszą w kościele parafialnym, przed którą głos zabrał Wójt Gminy Łabunie Antoni Wojciech Turczyn przekazując Mieszkańcom życzenia. Część artystyczną zaprezentowała młodzież z Gimnazjum w Łabuniach przygotowana przez Panią Dorotę Sołoduchę. 


Chłodnym popołudniem w Barchaczowie słuchaliśmy piosenek żołnierskich, partyzanckich i patriotycznych w wykonaniu: Kameralnego Chóru “Konsonans” pod dyrekcją Pani Agnieszki Brylewicz, mieszkańców, gminnych KGW i młodzieży z łabuńskiego gimnazjum. Chętni mogli zwiedzić Izbę Muzealną.

12 listopada już po raz 4. wyruszyliśmy częścią gminnego szlaku pamięci (tym razem na trasie Bródek – Barchaczów), by złożyć biało-czerwone róże i zapalić biało-czerwone znicze w miejscach upamiętniających ludzi, którzy oddali życie za wolną Polskę. Przewodnikiem po lokalnej historii była Agnieszka Piela. Trasę rajdu zabezpieczały OSP Bródek i OSP Barchaczów. Na mecie zapłonęło patriotyczne ognisko przygotowane przez OSP Barchaczów, a panie z miejscowego KGW serwowały kiełbaskę, ciepłą herbatkę i ciastko.

13 listopada w iście zimowej scenerii pobiegliśmy dla Niepodległej – duże brawa należą się tym, którzy nie zlękli się białej kołderki. W biegu na dystansie ok. 350 metrów wystartowało 12 osób. Najlepszy czas – w kategorii chłopcy 13-15 lat – 1:08 uzyskał Kamil Zub z Łabuń. Drugie miejsce zajął Kacper Swatowski z Wólki Łabuńskiej 1:12, trzeci z czasem 1:16 wbiegł na metę Karol Borek z Barchaczowa. Jako jedyni w swoich kategoriach dziewczęta 10-12 lat i chłopcy 10-12 lat wystartowali Kamila Wróblewska (1:47) i Jakub Piela (1:30). W Kategorii powyżej 16 roku życia pierwszy na mecie zameldował się Kamil Salamon (1:28).

Organizatorami gminnych uroczystości byli: Wójt Gminy Łabunie, Referat Promocji, Kultury, Sportu i Informacji Urzędu Gminy w Łabuniach, OSP, KGW i Rada Sołecka w Barchaczowie oraz Biblioteka Publiczna Gminy Łabunie.