Komunikat PIORiN

Uwaga na barszcz Sosnowskiego !

 
Barszcz Sosnowskiego jest rośliną rosnącą do wysokości 2 – 3m i silnie zachwaszczającą tereny nieużytkowane rolniczo m.in. pobocza dróg i szlaków turystycznych oraz w pobliżu cieków wodnych, kanałów i rowów.

 
Występująca we włoskach pokrywających liście i łodygi kumaryna może powodować poparzenia. Szczególne działanie parzące nasila się podczas słonecznej pogody i wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza.
 
Bezpośrednie zetknięcie się z roślinami barszczu grozi poparzeniem ludzi i zwierząt, które powoduje zapalenie skóry, powstawanie pęcherzy i trudno gojących się ran oraz zapalenie spojówek , co szczególnie jest niebezpieczne dla alergików i dzieci.
 
Barszcz Sosnowskiego można zwalczać metodą :

  • mechaniczną polegającą na wykaszaniu roślin nawet do 4 razy w sezonie,
  • chemiczną przy użyciu środków do zwalczania zbędnej roślinności zawierających glifosat (m.in.: Dominator, Glyfos, Kosmik, Marker, Rofosat, Roundup) na nowo odrastające rośliny. Zabieg opryskiwania należy wykonać cieczą użytkową o stężeniu 2 – 4 % ( 0,2-0,4 l środka na 10 litrów wody).

Zastosowanie podanych metod spowoduje osłabienie roślin i zniszczenie w ciągu kilku lat.
 
Osoby biorące udział w zwalczaniu roślin barszczu Sosnowskiego muszą zachować szczególną ostrożność i być wyposażone w odpowiednie ubrania ochronne.
 
Szczegółowe informacje na stronie: www.piorin.gov.pl (pliki do pobrania – ulotki).
 

pdfulotka (www.piorin.gov.pl)