niedziela, 25 października 2020 Dziś imieniny obchodzą: Daria, Wilhelmina

Noc Świętojańska 2017

VII Noc Świętojańska nad Krynicą już za nami. Impreza pod hasłem „cuda wianki i różne inne niespodzianki” – a były – odbyła się 24 czerwca 2017 r. przy Świetlicy Wiejskiej w Wierzbiu. Organizatorami tej corocznej imprezy plenerowej byli: Wójt Gminy Łabunie, Koło Gospodyń Wiejskich w Wierzbiu, Sołtys i Rada Sołecka wsi Wierzbie.

Oj, działo się, działo tego wieczora w Wierzbiu! Mało tego, działo się wszystko zgodnie z planem.

Było sobótkowo – za sprawą iście świętojańskiej scenerii. Atmosferę świętojańskiej nocy dało się w Wierzbiu zaobserwować już na kilka dni przed imprezą. Kulminacja nastąpiła w sobotę, kiedy to scena ustawiona przy świetlicy przystrojona została w tęczowe barwy polskiej wsi, a dodatkowo wzbogacone promieniami zachodzącego słońca urzekały pięknem i tajemniczością.

Było tłoczno – za sprawą licznie przybyłych gości. Gdy zbliżała się godzina 16 z każdą minutą w Wierzbiu robiło się gwarnie i radośnie. Miejsca zapełniały się. Goście nie zawiedli i tym razem. Swoją obecnością zaszczycili nas: Wójt Gminy Łabunie pan Antoni Wojciech Turczyn oraz Przewodniczący Rady Gminy pan Adam Kniaź. Oczywiście punktualnie stawiły się Koła Gospodyń Wiejskich Gminy Łabunie, Zespoły Artystyczne, mieszkańcy okolicznych miejscowości oraz mieszkańcy wsi Wierzbie. Gości witali: przewodnicząca KGW pani Monika Pokryszka, która od tego roku przejęła obowiązki dotychczasowej przewodniczącej pani Marii Niemczuk, której dziś z serca dziękujemy i życzymy zdrowia oraz sołtys pan Stanisław Pyś. Wszystkim przybyłym Gościom serdecznie dziękujemy za obecność.

Było skocznie – za sprawą roztańczonych dzieciaków. Wszyscy znamy spontaniczność, prawdziwość i żywiołowość dzieci, która nie zna granic. I oto w Wierzbiu zadebiutowały Łabuńskie Iskierki pod kierunkiem pani Haliny Piskorz. Oczywiście zachwyciły swym występem i zapewne nie raz jeszcze zachwycą. Wierzbiecka scena otworzyła też podwoje dla najmłodszych artystów: wystąpiła m.in. Julka Lachawiec, Amelka Niemczuk, Karina Kolaja i dla młodych talentów: wystąpiła Zuzanna Wojczuk pod kierunkiem pani Doroty Turczyn. I już po ich występach mamy pewność, że tradycja świętojańskiej nocy u nas nie zaginie.

Było wesoło – za sprawą bogatego programu artystycznego. Tradycją jest już w Wierzbiu występ gospodarzy – wierzbieckiej „Zorzy” – z programem pół żartem pół serio, który w tym roku nosił nazwę: „Nad Krynicą siedzą jak anioł dzieweczki”. Oczywiście: wiją sobie wiją, prześliczne wianeczki. A wianeczki wiły: Wiktoria Pokryszka, Martyna Kobieluch i Wiktoria Fiuk. Smaczku dodawały klimatyczne męskie rozważania naszego poety pana Stasia Kulaszy oraz przenosiły w zaczarowany świat młodzieńczych lat słowa piosenki „Miłość w Portofino” w pięknym wykonaniu pani Marii Skowyry. Miło nam donieść, że ujawnił się jeszcze jeden lokalny talent w osobie pani Lucyny Kudyk i jej kunszcie recytatorskim. Na scenie zaprezentowały się także brawurowo: z piosenką Kapela Ogrodniczki z Łabuniek Pierwszych, Duet One z Łabuń i z kabaretem, po prostu zrywanie boków, KGW Łabunie oraz Wólka Łabuńska. Nad scenariuszem czuwał i program prowadził pan Jacek Pokryszka. Fajnie było! Wszyscy to mówią.

Było konkursowo – za sprawą kwietnych wianków świętojańskich. Podczas nocy świętojańskiej w Wierzbiu nie mogło zabraknąć konkursu na świętojański wianek pt. „Cuda wianki”. Jak co roku konkurs odbył się w dwu kategoriach: KGW Gminy Łabunie oraz Reszta Świata. Każdy wianek dumnie unosił się w wypełnionym wodą basenie, który stanął przy scenie. Kręć się kręć wianeczku, płyń wianeczku, płyń. My to wiemy lepiej, każdy ładny był! To jeszcze z piosenki wierzbieckiej Zorzy. To sparafrazowane słowa znanego utworu S. Moniuszki „Prząśniczka”, trafnie oddające urok wszystkich wianków. Z uwagi, że każdy urzekał i zachwycał swym pięknem, wszyscy wykonawcy zostali nagrodzeni. Nagrody dla artystów jak co roku ufundował i wręczył Wójt Gminy Łabunie, za co serdecznie dziękujemy. A nasze dziewczyny w wiankach – ach, och, cudo. Ósmy cud świata.

Było smakowicie – za sprawą pysznego poczęstunku. Wszyscy znamy hasło: „Najlepiej smakuje w Łabuniach”. W Wierzbiu też wszystko smakowało. Dziewczyny z koła i chłopaki z rady sołeckiej przygotowały smakowitości dla wszystkich gości. Częstowano bezpłatnym bigosikiem, kiełbaskami grillowanymi i ciasteczkami a resztę można było dokupić w miejscowym sklepie u pani Małgorzaty Kulaszy. Przygotowanie tylu darmowych porcji możliwe było dzięki finansowemu wsparciu Wójta Gminy. Raz jeszcze na ręce Wójta Gminy pana Antoniego Wojciecha Turczyna, Przewodniczącego Rady Gminy pana Adama Kniazia i Kierownika Referatu Promocji Urzędu Gminy pani Agnieszki Pieli kierujemy słowa serdecznych podziękowań za wsparcie, przychylność i pomoc w organizacji imprezy.

Było romantycznie – za sprawą zabawy pod gwiazdami. Oczywiście tego sobótkowego wieczora w Wierzbiu nie mogło zabraknąć też dobrej muzyki i zabawy. Skoczne rytmy muzyki podczas zabawy pod gwiazdami zapewnił pan Mirosław Wolski, który był też realizatorem dźwięku podczas całej imprezy. Typowy przykład dobrej od wielu lat współpracy: tańczymy jak nam grają. Dziękujemy bardzo!

Było przyjemnie – za sprawą wspólnie spędzonego czasu. Dziś każdy żyje szybko, każdy nie ma czasu w tym zabieganym świecie. Dzięki takim imprezom jak w Wierzbiu, czy w innych sołectwach gminy istnieje możliwość zatrzymać się na chwilę, spotkać się ze znajomymi, usiąść, pogadać, powspominać, potańczyć, pośmiać się. Pobyć po prostu razem.

Było profesjonalnie – za sprawą dobrej organizacji imprezy. Organizacja takich imprez jak Noc Świętojańska w Wierzbiu wymaga pracy. Wymaga wnikliwej analizy, konstruktywnej dyskusji, wymiany zdań, jakże często odmiennych i wypracowywania kompromisowych rozwiązań. Wymaga prób, czasu. Wymaga odpowiedzialności i zaangażowania oraz współpracy podczas realizacji powierzonych zadań. Na koniec jeszcze posprzątać potrzeba. Osobom zaangażowanym w obsługę i organizację imprezy składamy ogromne podziękowania. Dziękujemy też funkcjonariuszom Posterunku Policji w Łabuniach za patrolowanie wsi tego wieczora oraz Kasi Pyś za relację fotograficzną.

Było pogodnie – za sprawą sprzyjającej czerwcowej aury. Patrząc na poprzednie dziewięć punktów było… to pogodzie w Wierzbiu w ten dzień nie pasowało się już wygłupić. Było w sam raz. Nie za zimno, nie za gorąco, ani deszczowo. Po prostu super! To się nazywa mieć szczęście!

Było dobrze, bo tak być miało! Mamy nadzieję i zapewnienia uczestników, że każdy bawił się świetnie w Wierzbiu w tę świętojańską noc.

Organizatorzy składają raz jeszcze serdeczne podziękowania Władzom Gminy, wszystkim osobom, które dołożyły wszelkich starań oraz udzieliły wsparcia i pomocy w przygotowanie tej świętojańskiej imprezy. A nade wszystko dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania. Naprawdę niech żałują ci, co nie byli, nawet pan Wójt tak mówił. Na pocieszenie mamy zapewnienie, że następna Noc Świętojańska w Wierzbiu już za rok. Zatem do zobaczenia. Oj, będzie się działo! A co!

Radna Gminy Łabunie

Teresa Urszula Zwolan

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć: