Stop pożarom traw

Prawie 30 – tyle pożarów suchych traw odnotowano już w tym roku w powiecie zamojskim. Strażacy apelują o ostrożność i ruszają z ogólnopolską kampanią profilaktyczną „Stop pożarom traw”. W jej ramach zamojscy strażacy będą mówić, jak przeciwdziałać temu zjawisku, jakie skutki i zagrożenia powoduje dla ludzi oraz środowiska.


 
 
Tylko w tym roku w powiecie zamojskim doszło do 29 pożarów suchych traw, z których cztery przekraczały powierzchnię 1 ha. Największe z nich odnotowano w Żdanowie, gdzie ogień strawił 3 ha traw oraz w Rozdołach. W tej ostatniej miejscowości spłonęło 1,5 ha traw. Póki co, pożary nie spowodowały większych strat, ale było zagrożenie dla budynków i lasu.
 
W związku z zagrożeniem strażacy chcą edukować mieszkańców Zamojszczyzny. Krótkie prelekcje na ten temat mają być również organizowane w Gminie Łabunie. Będą adresowane do sołtysów i mieszkańców.
 

Zanim podpalisz trawę, zastanów się – PROSZĘ!

36 tys. pożarów to koszt 26 mln nie wydanych posiłków dla dzieci w szkołach. To połowa populacji naszego kraju. Łączna powierzchnia pożarów traw w kraju jest tak duża jak powierzchnia Torunia. Straty wyrządzone przez pożary traw to ok. 9 mln zł. To koszt 9 nowych, niewybudowanych przedszkoli!