czwartek, 13 sierpnia 2020 Dziś imieniny obchodzą: Diana, Hipolit

Dzień Dawcy Szpiku

1 września to symboliczna i wiele mówiąca data w historii. Dla 28-letniego Łukasza Zwolana ma jednak szczególne znaczenie. Tego dnia poszedł na swoja własna wojnę z podstępnym i atakującym znienacka wrogiem – ostrą białaczka limfoblastyczną. „Podjąłem walkę z panią B i zamierzam ja wygrać. Białaczka na arenie międzynarodowej osiągnęła już tak wiele, ze wystarczy jej zwycięstw”.

 
Ale jak każdy dowódca, Łukasz potrzebuje w swojej walce wsparcia. Takim jest dla niego przeszczep szpiku lub krwiotwórczych komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego. Niestety wśród prawie 26 milionów zarejestrowanych potencjalnych dawców na całym świecie, nie ma jego bliźniaka genetycznego. Na pomoc ruszyli przyjaciele oraz rodzina z Zamościa i Łabuń, którzy organizują akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Cel? Zwycięstwo w ulubionej grze Łukasza – życiu – po to, aby mógł bawić się z 2-letnią córką, spędzać czas z narzeczoną, czy oddać się muzyce w jego drugim domu – Jazz Klubie „Kosz”. „Nigdy nikomu nie oddałem krwi, ani nigdy też nie zarejestrowałem się jako potencjalny dawca szpiku i komórek macierzystych. Tego żałuję najbardziej. Cierpienie często rodzi piękno, wiec proszę w imieniu wszystkich tych, którzy czekają na przeszczep szpiku i swojego bliźniaka o pomoc. Niech to piękno wyjdzie z nas i pomoże wielu osobom” – apeluje Łukasz. Włącz się do bitwy, zawalcz i zarejestruj się jako potencjalny Dawca Szpiku, a być może uratujesz komuś życie.
 

Rejestracja:

sobota, 5.11.2016 r.
9:00 – 20:00
Galeria Handlowa
Twierdza Zamość
ul. Przemysłowa 10
22-400 Zamość
niedziela, 6.11.2016 r.
10:00 – 20:00
Galeria Handlowa
Twierdza Zamość
ul. Przemysłowa 10
22-400 Zamość
niedziela, 6.11.2016 r.
10:00 – 16:00
Stowarzyszenie
Zamojski Klub Jazzowy
im. M. Kosza
ul. Szczebrzeska 3
22-400 Zamość
niedziela, 6.11.2016 r.
10:00 – 16:00
Dom Kultury w
Łabuniach
ul. Parkowa 9
22-437 Łabunie

 

ZOSTAŃ POTENCJALNYM DAWCĄ KRWIOTWÓRCZYCH KOMÓREK MACIERZYSTYCH

 
Fundacja DKMS działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit i jest największym ośrodkiem Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych w kraju. Misją fundacji jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie, potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Wypełniamy ją każdego dnia poprzez rejestrowanie nowych potencjalnych Dawców szpiku i komórek macierzystych oraz utrzymywanie ich gotowości do pomocy Pacjentom cierpiącym na nowotwory krwi.
 
Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego niespokrewnionego Dawcy dla Pacjenta jest bardzo niskie i wynosi od 1: 20 000 do 1: kilku milionów. Im więcej potencjalnych Dawców się zarejestruje, tym więcej szans na uratowanie życia dla chorych cierpiących na nowotwory krwi.
 
Dawcą może zostać ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, który wazy minimum 50 kg i nie ma dużej nadwagi. Medyczne kryteria wykluczające możliwość rejestracji zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dn. 12.03.2010r. w sprawie ośrodków Dawców szpiku.
 
dkms1Aby zostać potencjalnym Dawca, wystarczy przyjść na organizowany w okolicy Dzień Dawcy, przejść pozytywnie wstępny wywiad medyczny, wypełnić formularz z danymi osobowymi oraz oddać 4 ml krwi lub pobrać wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, każdy Dawca otrzymuje potwierdzenie rejestracji oraz kartę Dawcy. Cały proces rejestracji trwa około 3-4 miesięcy. O poszczególnych etapach procesu Dawca jest informowany za pośrednictwem SMS i e-maila.
 
Faktycznym Dawcą zostaniesz, gdy okaże się, ze posiadasz takie same cechy tkankowe jak Pacjent chorujący na nowotwór krwi. Wtedy dochodzi do pobrania komórek od zgodnego Dawcy i ich przeszczepienia Pacjentowi. Istnieją dwie metody pobrania komórek macierzystych:
 
dkms2
Przed pobraniem, przez 4 dni Dawca przyjmuje czynnik wzrostu G-CSF, aby zwiększyć ilość komórek macierzystych w krwi obwodowej. Jest to substancja produkowana również naturalnie w organizmie człowieka w momencie przechodzenia infekcji. Podczas przyjmowania czynnika mogą wystąpić objawy grypopodobne. Komórki pobiera się metodą zwaną aferezą. W dniu pobrania na obu przedramionach Dawcy zakładane są dojścia dożylne. Krew przepływa z jednego ramienia poprzez tzw. separator komórek i wraca drugim dojściem dożylnym do organizmu. Zabieg nie wymaga hospitalizacji i trwa około 3-4 godzin.
 
dkms3
Od znajdującego się pod narkoza Dawcy pobiera się z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy) ok. 1 litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi. Mieszanina zawiera ok. 5% szpiku kostnego, regenerującego się całkowicie w organizmie w ciągu ok. 2 tygodni. Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 2-3 dni, a jedyne zagrożenie ogranicza się do powszechnego ryzyka związanego z podaniem narkozy. Po pobraniu szpiku istnieje możliwość wystąpienia miejscowego bólu, podobnego do stłuczenia, który po kilku dniach mija.
 
Decyzja o wyborze jednej z powyższych metod pobrania komórek macierzystych uzależniona jest od stanu zdrowia Pacjenta oraz od decyzji jego lekarza prowadzącego. W miarę możliwości brane są pod uwagę preferencje Dawcy.
 
Rejestracja w bazie jest BEZPŁATNA, ale będziemy niezmiernie wdzięczni, jeżeli pokryjesz choćby nawet częściowo koszt rejestracji i badan, przekazując darowiznę. Wszystkie koszty rejestracji i przebadania jednego Dawcy, które wynoszą 180 PLN, pokrywa fundacja DKMS, m.in. dzięki darowiznom od osób indywidualnych i finansowemu wsparciu firm. Każda, nawet najmniejsza darowizna, pozwoli nam pozyskać więcej potencjalnych Dawców.
 
Każdemu Dawcy, w zależności od liczby pobrań, przysługuje odznaka „Dawcy Przeszczepu” lub „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu”.
 
Dodatkowe informacje znajdują się na www.dkms.pl.
 
dkms4
 

pdfulotka informacyjna DKMS
pdfprezentacja DKMS