niedziela, 27 września 2020 Dziś imieniny obchodzą: Damian, Amadeusz

Nasz Kameralny Chór ,,Konsonans” zdobył wyróżnienie!

Centrum Kulturalne w Przemyślu wspólnie z Parafią Konkatedralną w Lubaczowie i Powiatowym Centrum Kultury w Lubaczowie zorganizowały po raz piąty Regionalny Przegląd Chórów – Pieśni Maryjne. Przegląd miał formułę konkursu i skierowany był do chórów działających na terenie archidiecezji przemyskiej, diecezji zamojsko-lubaczowskiej oraz rzeszowskiej. Tegoroczna edycja odbyła się 9 października 2016 r. w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Łaskawej – Konkatedra w Lubaczowie.

 
Podczas przeglądu zespoły miały okazję zaprezentować swoje osiągnięcia, skonfrontować poziom wykonawczy z innymi chórami, a także pielęgnować tradycję śpiewania pieśni maryjnych w opracowaniach wielogłosowych. W tym roku wszystkie chóry wspólnie (ponad 100 osób!) wykonały „Modlitwę do Bogarodzicy” J. Żukowskiego w opracowaniu czterogłosowym. My też uczestniczyliśmy w tym wydarzeniu. To były wyjątkowe i poruszające emocje, kiedy z tak wiele głosów splotło się w zgodną harmonię, wybrzmiewającą w murach pięknej Konkatedry.
 
Chór „KONSONANS” stanął do konkurencji z utytułowanymi chórami, takimi jak Chór Łańcuckiej Fary, Chór „Harmonia” z Łukowej czy Chór „Solament” z Jodłówki. Nasz zespół wykonał 15 minutowy program a’capella, składający się z czterech utworów : „Regina Coeli” A. Lotti, „Ave Maria” O. M. Żukowski, „Tropar na Rożdiestwo Bohorodicy” A. Stiepnow i „Hymn do Najświętszej Panny w Ostrej Bramie” J. Żukowskiego. Dużym wyzwaniem było ciekawe, a zarazem trudne opracowanie czterogłosowe utworów autorstwa J. Przytuły, co podkreślone zostało przez członków Jury. Emocje były ogromne, trema też… Nasze starania zostały nagrodzone wyróżnieniem, co przy tak wysokim poziomie zmagań konkursowych jest dużym sukcesem. Wszyscy chórzyści spisali się bardzo dobrze. Ta nagroda motywuje do dalszej pracy. Pełni zapału, zgodnie – jak przystało na „konsonanski” zabieramy się do wśpiewywania nowego repertuaru. Serdecznie dziękujemy wszystkim sympatykom chóru za pomoc organizacyjną, ciepłe słowa i trzymanie kciuków. Wasze wsparcie jest dla nas zawsze bardzo ważne!

Agnieszka Brylewicz