poniedziałek, 30 listopada 2020 Dziś imieniny obchodzą: Maura, Andrzej

Komunikat PIORIN

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Lublinie Delegatura w Zamościu komunikatem Ratujmy nasze kasztanowce zwraca uwagę na częste, dokładne wygrabianie opadłych liści i natychmiastowe ich zniszczenie lub kompostowanie w celu ochrony kasztanowców przed szrotówkiem.


 
 
 
Inwazja szrotówka kasztanowcowiaczka oraz jego ogromny potencjał rozrodczy (wydaje do 5 pokoleń) oznacza, że bez naszej pomocy natura sama sobie nie poradzi.
 
Wylęgłe larwy niszczą masowo liście wgryzając się do ich wnętrza tworząc „miny” w postaci podłużnych, żółtawych lub brązowawych plam, które zasychają (brązowieją) i przedwcześnie opadają już w okresie lata nie wydając owoców.
 
Szkodnik zimuje w stadium poczwarki w niezgrabionych liściach kasztanowca.
 
W związku z tym konieczne jest podjęcie kompleksowych działań w celu ratowania osłabionych przez szkodnika kasztanowców poprzez:

  • dokładne wygrabianie opadłych liści i natychmiastowe ich zniszczenie – utylizację lub kompostowanie (szczelne przykrycie folią na kilka tygodni);
  • zakładanie wiosną opasek lepowych (marzec / kwiecień) na pnie drzew lub zawieszanie pułapek feromonowych na drzewach;
  • zawieszanie budek lęgowych dla ptaków (sikory, pełzacze i kowaliki) w pobliżu kasztanowców, które są naturalnym wrogiem tych motyli.

 
Porażone przez szrotówka kasztanowce są osłabione i łatwo ulegają infekcjom grzybowym, a stan drzew z roku na rok pogarsza się co prowadzi do powolnego ich zamierania.
Kasztanowiec tracąc dekoracyjny charakter – często zostaje wycięty.