77 rocznica wybuchu II Wojny Światowej

1 września 2016 r. Gmina Łabunie upamiętniła poległych i działania obronne Narodu Polskiego przeciw armii niemieckiej z 1939 r.
Po Mszy św. inaugurującej rok szkolny 2016/2017 dzieci i młodzież z zespołów szkół z Łabuń i Łabuniek Pierwszych wraz z gronem pedagogicznym i rodzicami przeszli na cmentarz parafialny, gdzie minutą ciszy uczczono pamięć poległych w czasie II Wojny Światowej.


Młodzież z Gimnazjum w Łabuńkach Pierwszych przygotowała krótki rys historyczny przedstawiający okoliczności wybuchu oraz przebieg II Wojny Światowej.
 
Następnie Wójt Gminy Łabunie, Przewodniczący Rady Gminy Łabunie, dyrektorzy szkół z terenu gminy oraz poczty sztandarowe organizacji kombatanckich złożyli wieńce pod pomnikiem „Żołnierzy poległych w walkach pod Łabuniami i Barchaczowem” oraz pomnikiem „Poległych w walkach o niepodległą Polskę”.
 
Modlitwę za poległych odmówił proboszcz parafii Łabunie.
 
Od 19 września wojska polskie dowodzone przez generała Tadeusza Piskora prowadziły zacięte boje z niemieckim najeźdźcą. W dniach 21-23 września 1939 r. 39. Dywizja Piechoty Rezerwowa przebijając się na południe stoczyła z Niemcami bitwę o Wzgórze 256 bardziej znaną jako bitwa pod Cześnikami. Zakończona bitwa pozostała nierozstrzygnięta, straty osobowe po obu stronach były podobne, 200 zabitych i ok. 600 rannych, ale sukces odnieśli Polacy, biorąc do niewoli ok. 100 jeńców i zdobywając ok. 150 motocykli i samochodów. 183 żołnierzy polskich spoczęło na cmentarzu w Łabuniach – 63 znanych z imienia i nazwiska i 120 ofiar bezimiennych. Część z walczących na naszej łabuńskiej ziemi dostała się do niewoli i zginęła z rąk NKWD m.in. w Katyniu, Miednoje, Charkowie.