niedziela, 27 września 2020 Dziś imieniny obchodzą: Damian, Amadeusz

Sparta Łabunie 1951-2016 – 65 lat piłki nożnej w Łabuniach

Początki piłki nożnej w Łabuniach sięgają lat 40. XX wieku, być może że już przed wojną kopano jakąś piłkę lub coś, co mogło ją przypominać (szmaciankę?). Wiadomo, że skórzaną piłkę miał ksiądz Zygmunt Tchórzewski, wiadomo nawet kto upuścił z niej powietrze, ale o tym sza…


 
Można też powiedzieć (i nie będzie to duża przesada), że piłka nożna „wyszła” z domu Sokołowskich (dwóch domów), wyszli też razem z tą piłką piłkarze: Aleksander, Antoni, Bolesław, Edward, Gabryel, Mieczysław, Kazimierz, Tadeusz. Później Piotr, Jerzy, Krzysztof… Do chłopaków Sokołowskich dołączali inni, z Łabuniek, Wólki Łabuńskiej, Wierzbia, Zamościa, ale trzon zespołu stanowili „Gminniacy”. Zawsze wtedy (również w czasach współczesnych) drużyna odnosiła największe sukcesy.
 
Pierwsze nieśmiałe kopanie piłki miało miejsce w okolicach Urzędu Gminy, poważne mecze rozgrywano na byłym lotnisku, kolejne pole zmagań znajdowało się przy obecnej ulicy Świerkowej, następne w latach 1956-1957 zlokalizowano w miejscu dzisiejszego boiska, pługiem konnym przygotowywano teren przekazany przez PGR, karczowano orzechy, porzeczki, w latach 1999-2001 zmieniono orientację stadionu i jego wymiary. Pierwszą szatnią był ganek u Sokołowskich, później spodenki zmieniano w świetlicy nieistniejącego już budynku (przy skwerku), przebierano się też przy boisku na buchcie, a jak było trzeba to „zwijało się kalesony” w pobliskich zaroślach. Każdy grał, jak umiał i w czym miał. Wszystko z miłości do piłki.
 
Karta informacyjna o założeniu LZS Łabunie, prawdopodobnie spłonęła, na pewno widniały na niej dwa nazwiska członków założycieli: Rękas Bogdan i Sokołowski Gabryel – przypomina sobie Tadeusz Sokołowski. Za datę przyjmuje się rok 1951. Zespół występował wówczas w rozgrywkach klasy C, prezesem był Gabryel Sokołowski. Mecze były rozgrywane na nieistniejącym już boisku przy lotnisku wojskowym z czasów II wojny światowej. Na mecze do Łabuniek czy Ruszowa można było pojechać rowerem. Na Płoskie, do Zawady jeżdżono furmanką, m. in. z Leonem Gałanem, później Żukiem, Lublinkiem – kierowcą był Józef Horaczek, Starem, na ten transport trzeba było zapracować, więc pracowali. W zamian dyr. Śpiewak pozwalał wypożyczyć samochód. Jeździli też Autonaprawą. Autobus PKS załatwiał prezes Sokołowski…, współcześnie wynajmowany jest autokar…
 
W 1960 roku zamojską klasę B wygrał Ruch Izbica, na 8 miejscu uplasował się LZS Łabunie. W 1972 roku LZS Łabunie również występował w klasie B. Potem była przerwa – kilkuletnia? W latach 80. (prawdopodobnie w 1982 lub 1983 roku) zmieniono nazwę na „Sparta”. Propozycję nazwy złożył Andrzej Juszczak – twierdzi Waldemar Pokrywka reanimator łabuńskiego klubu sportowego i organizator czasu wolnego w Łabuniach. Część sprzętu do Klubu wzięliśmy z klubów w Barchaczowie i Ruszowie. Grano tu w szachy, warcaby, karty, później w tenisa stołowego, oglądano telewizję. Rozmawiano… Pomysł wziął się z potrzeby działania, organizowano dyskoteki – z dyskotek była kasa na buty, na koszulki. Pierwsze stroje mieliśmy biało niebieskie. Na początku trochę starego sprzętu wzięliśmy od Waldemara Paszta – członka poprzedniego zarządu – wspomina Pan Waldek. Potem zmieniono nazwę na Masbol i do drużyny sprowadzono zawodników spoza gminy…
 
2 maja 1999 r. założono stowarzyszenie p.n. Gminny Ludowy Klub Sportowy „Sparta” w Łabuniach.
 


2001 – 2016 – dzieje najnowsze

 
W roku 2010 dodano drugi człon nazwy – „Entra” jako firmę sponsora strategicznego. W roku 2012 zmieniono nazwę na „V-System Sparta” Łabunie. Obecnie nowy Zarząd podjął decyzję o zmianie nazwy na GKS „Sparta” Łabunie.
 
Najnowsza historia Sparty to walka o byt przeplatana huśtawką awansów i spadków pomiędzy klasą Okręgową a klasą A. Zmiany na stanowisku trenera, zmiany Zarządu. Obecny 3. w ostatnim piętnastoleciu ukonstytuował się w obliczu grożącego klubowi rozwiązania. Wygrała miłość do piłki… Zaczyna się układać i choć nie jest łatwo – duże roszady kadrowe. Na koniec sezonu – drużyna seniorów utrzymała się w A klasie, choć nie wszyscy wierzyli, że się uda. 7. miejsce w tabeli, 39 strzelonych bramek.
pasek630s
 
19 czerwca na boisku w Łabuniach odbyły się uroczyste obchody jubileuszu 65-lecia. Gwizdkiem około południa sędzia dał znak do rozpoczęcia meczu trampkarzy. W przerwie meczu odbył się konkurs żonglerki. Po meczu przeprowadzono konkurencje „najdłuższy kop” i „celny strzał”. Kolejnym punktem programu były rozgrywki piłki plażowej dziewcząt. O 14. Rozpoczęła się część oficjalna. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Wójt Gminy Łabunie – Antoni Wojciech Turczyn, Przewodniczący Rady Gminy Łabunie Adam Kniaź, wiceprezes d.s organizacyjnych ZOZPN – Edmund Kawka, przedstawiciele OSP Gminy Łabunie Komendant Gminny Paweł Mróz, Prezes OSP Łabunie Tadeusz Gałek i Naczelnik OSP Sławomir Umylański, wieloletni prezesi GLKS Sparta Łabunie Jerzy Wiater i Stanisław Juszczak, Kierownik Biblioteki Publicznej Gminy Łabunie Bogdan Szykuła i nauczyciel wychowania fizycznego z Gimnazjum w Łabuniach Piotr Latawiec.
 
Historię łabuńskiej piłki nożnej przedstawiła Beata Synowiec, która pełniła również funkcję konferansjera uroczystości.
 
Członkowie Zarządu Klubu GKS Sparta Łabunie – Prezes Andrzej Juszczak, Łukasz Burdzy i Stanisław Niemczycki – wręczyli statuetki zasłużony dla Sparty: Wójtowi Gminy Łabunie Antoniemu Wojciechowi Turczynowi, Marianowi Burdzemu – byłemu zawodnikowi i obecnemu członkowi Zarządu oraz Stanisławowi Juszczakowi – wieloletniemu prezesowi Klubu. Podziękowania otrzymali również KGW Łabunie – Bajaka Anna, Pilipczuk Regina i Maksymiec Krystyna, autor publikacji „Sparta Łabunie 1951-2016” Piotr Piela z Biblioteki Publicznej i Piotr Łojko, który całym sobą zaangażował się w pomoc „Sparcie”Łabunie.
 
Na ręce Zarządu podziękowania i gratulacje przekazał Wójt Gminy Łabunie, przemawiał również Edmund Kawka z ZOZPN.
 
Poczęstunek dla gości, zawodników i sympatyków przygotowały panie z KGW Łabunie.
 
Po wspólnej sesji zdjęciowej rozegrano mecz wspomnień GKS „Sparta” Łabunie vs Oldboy „Sparta” Łabunie – mecz zakończył się zasłużonym remisem. Strzelono 10 bramek.
 


Uroczystość 65-lecia Klubu oraz pamiątkową publikację wsparli: Wójt Gminy Łabunie Antoni Wojciech Turczyn, Lal Mieczysław – Usługi Transportowe, Mróz Paweł i Magdalena – Gospodarstwo Sadownicze Bródek, „AKRol” – Adam Kniaź, Jerzy Wiater, Marek Semczuk, Hurtownia Owoców i Warzyw „Fructos” Zamość, „Entra”Juszczak, Piasecki Sp.j., Auto-Gaz Braneccy, Aleksander Jędrzejewski oraz inni sponsorzy.
 
Jubileusz dobiegł końca, boisko opustoszało, ale rozmowy o piłce trwają. W dalszym ciągu zbierane są materiały (zdjęcia i inne pamiątki) oraz wspomnienia na snucie których zapraszamy do Biblioteki w Łabuniach.
Jubileusz 100-lecia zbliża się wielkimi krokami.