piątek, 14 sierpnia 2020 Dziś imieniny obchodzą: Alfred, Euzebiusz

W hołdzie Niepodległej

Obchody 97. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w naszej gminie rozpoczęliśmy 3. rajdem pieszym na Wzgórze 256, złożeniem wieńców i zapaleniem zniczy przy miejscach pamięci w Bródku, Lesie Łabuńskim i Barchaczowie. W 9 kilometrową trasę wyruszyli uczniowie gminnych szkół wraz z nauczycielami i rodzicami oraz turyści z Łabuń, Łabuniek, Wólki Łabuńskiej, Barchaczowa, Bródka, Wolicy Śniatyckiej i Zamościa. Łącznie 100 osób.

Na mecie płonęło ognisko, o które zadbali strażacy z OSP Barchaczów, a na wędrowców czekał ciepły posiłek (bigos, kiełbaski, kompot) przygotowany przez panie z miejscowego KGW. Każdy uczestnik rajdu otrzymał upominek od sponsora Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych w Zamościu i UG Łabunie oraz folder promocyjny Izby Muzealnej w Barchaczowie. Funkcję przewodnika pełniła Agnieszka Piela pasjonatka i propagatorka Historii Lokalnej. Rajd finansowany był ze środków Gminy Łabunie.

Tuż przed godz. 10.00 w kościele parafialnym Wójt Gminy Łabunie Antoni Wojciech Turczyn, Przewodniczący Rady Adam Kniaź, Proboszcz Parafii ks. Piotr Rawlik i członkowie Związku Byłych Więźniów Politycznych, Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych panowie Roman Kostrubiec i Wacław Niemczuk złożyli wieńce pod tablicami upamiętniającymi poległych żołnierzy oraz wysiedlonych podczas II Wojny Światowej. We Mszy św. w intencji Ojczyzny wzięły udział poczty sztandarowe Gminy Łabunie, szkół podstawowych, gimnazjów i organizacji społeczno-kombatanckich.

Montaż muzyczno-słowny upamiętniający odzyskanie niepodległości przygotowały panie Marta Pakos i Katarzyna Krajewska i uczniowie Gimnazjum w Łabuńkach Pierwszych.

Po południu barchaczowska świetlica wiejska zapełniła się po brzegi miłośnikami pieśni żołnierskiej. Już po raz 4. Panie z KGW Barchaczów we współpracy z Wójtem Gminy Łabunie, OSP Barchaczów, Referatem Promocji, Kultury, Sportu i Informacji i Biblioteką Publiczną Gminy Łabunie zorganizowały Gminny Przegląd Pieśni Żołnierskiej. Wśród zaproszonych gości byli: Sławomir Zawiślak Poseł RP VIII kadencji, księża, radni, dyrektorzy szkół, nauczyciele, mieszkańcy gminy i sołtysi. Panie Elżbieta Sitarska i Dorota Szczepuch powitały zgromadzonych a słowo wstępne odczytał Wójt Gminy wspominając poświęcenie pokoleń w staraniu o wolną i niepodległą Polskę.
Na scenie zaprezentowało się 19 wykonawców: Gminna Orkiestra Dęta z kapelmistrzem Zbigniewem Pieczykolanem, Kameralny Chór Gminy Łabunie „Konsonas” pod dyrekcją Agnieszki Brylewicz, Bartek Góra, Julianna Paszt, Karolina Wałaszyk, Kamila Wróblewska, Eliza Gładysz, Duet ONE, Natalia Łój, Koła Gospodyń Wiejskich z Mocówki, Łabuń, Wólki Łabuńskiej, Ruszowa, Wierzbia, Majdanu Ruszowskiego, Łabuniek Pierwszych i Barchaczowa. Wójt Gminy wręczył uczestnikom pamiątkowe statuetki i dyplomy za udział w przeglądzie. Pan Sławomir Zawiślak w podziękowaniu za zaproszenie na ręce Organizatorów przekazał książki.
Na zakończenie przeglądu wspólnie odśpiewano piosenkę „Witaj Zosieńko”, następnie panie z KGW zaprosiły uczestników, gości i widzów na barchaczowski bigos i ciasta.