Spotkanie opłatkowe w Wierzbiu

Wójt Gminy Łabunie, Sołtys, Rada Sołecka oraz Koło Gospodyń Wiejskich Zorza byli organizatorami Spotkania Opłatkowego dla mieszkańców Wierzbia połączonego z Wieczorem Kolęd Polskich, który już od kilku lat wpisany jest w kalendarz imprez kulturalnych Gminy Łabunie i wsi Wierzbie. Spotkanie odbyło się 11 stycznia 2015 r. w Świetlicy Wiejskiej. Przybyłych gości (blisko 100 osób) przywitali: sołtys wsi p. Stanisław Pyś i Przewodnicząca KGW p. Maria Niemczuk.

Jak obyczaj każe stary, według ojców naszych wiary spotkanie rozpoczęło się od wspólnej modlitwy, słów Ewangelii o narodzeniu Jezusa wg św. Łukasza oraz kolędy Wśród nocnej ciszy. Modlitwie przewodniczył ks. Paweł Szutka, wikariusz Parafii Łabunie. Następnie mieszkańcy Wierzbia i goście spotkania, wśród których obecny był Wójt Gminy p. Antoni Wojciech Turczyn z małżonką oraz Przewodniczący Rady Gminy p. Adam Kniaź podzielili się opłatkiem, składające sobie serdeczne, noworoczne życzenia. Wśród uczestników spotkania, przy blasku choinki, zapachu siana, gry świateł i dźwięków kolęd oraz bożonarodzeniowej scenerii zapanowała rodzinna i świąteczna atmosfera.

Tego wieczoru także każdy (od najmłodszych po najstarszych mieszkańców wsi) mógł zaprezentować się na scenie. Najwięcej wzruszeń, zarówno sobie, rodzicom, jak i widzom dostarczyli milusińscy (Kuba, Ola, Karinka, Miłosz, Weronika, Natalka, Małgosia), wykonując z wielkim przejęciem, ale i z wielką radością polskie, tradycyjne kolędy i wiersze. Możemy być spokojni zatem o polską tradycję kolędowania, przekazywaną z pokolenia na pokolenie.

Nie mniej emocji dostarczyły występy nieco starszych wykonawców. Już pierwsze słowa i dźwięki utworów świąteczny czas, to radości czas oraz w pewną grudniową noc w ubogiej stajeneczce w pięknym wykonaniu p. Marii Skowyry wpłynęły na niepowtarzalny klimat tego wieczoru. W serce zapadły też słowa wierszy, autorstwa p. Stasia Kulaszy, mówiące o świątecznych tradycjach, wartościach i tęsknotach za kolejną już wigilią. A pastorałka w wykonaniu duetu matki z córką p. Joli i p. Moniki Turczyn pozwoliła ukołysać Maleńkiego Jezusa w naszych sercach.

Na scenie zaprezentował się także Chór Gminy Łabunie, działający pod kierunkiem p. Agnieszki Brylewicz, pedagoga Szkoły Muzycznej w Zamościu. Chór wykonał 4 kolędy i pastorałki: Leży, leży, Christus natus est nobis, Jezus Malusieńki oraz Jam jest dudka, wzbogacone wzruszającymi słowami poezji. Występ tak bardzo zauroczył publiczność, że chór bisował, ale tym razem dyrygent poprosiła do udziału także osoby z publiczności. Okazało się, że w Wierzbiu śpiewać każdy może. Prosimy zatem chętne osoby z Wierzbia i innych wsi o zapisanie się do chóru.

Perełką wieczoru okazał się jednak brawurowy występ p. Bożeny Wróblewskiej, p. Agnieszki Furmańczuk i Kamili Wróblewskiej, które swoją prezentacją kolęd i pastorałek przeniosły nas do lichej stajenki i rozradowały nasze serca narodzinami Dzieciątka Jezus.

Wzruszający bożonarodzeniowy montaż słowno-muzyczny przygotowały także panie z KGW Zorza, prezentując słowa poezji i dawnych, trochę zapomnianych już kolęd: Narodził się Jezus Chrystus, Wstańcie, pasterze mili, Płacze Jezus Mały. Program został jednak nieco skrócony z uwagi, że czas nieubłaganie uciekał, a z kuchni już unosiły się potęgujące apetyt zapachy wigilijnych potraw (barszczyku z uszkami, kapusty z grzybami i grochem oraz pierogów z mięsem, kaszą i soczewicą). W opinii gości wszystkie potrawy bardzo smaczne. A to dlatego, że przygotowywane były przez panie z KGW naprawdę z sercem. Panie także gościły słodkimi wypiekami, owocami, cukierkami oraz napojami, na gorąco, na zimno. A po posiłku mieszkańcy wsi jeszcze długo, wspólnie i najważniejsze ponad podziałami, jako jedna, wielka, wiejska, wierzbiecka rodzina, kolędowali Nowonarodzonemu.

Na zakończenie Wójt Gminy Łabunie p. Antoni Wojciech Turczyn złożył gorące podziękowania dla KGW, Sołtysa i Rady Sołeckiej z Wierzbia za pomysł i wysiłek włożony w przygotowanie spotkania, za pielęgnowanie polskich zwyczajów i tradycji, za głębokie przeżycia, mieszkańcom zaś za obecność, a wszystkim raz jeszcze złożył moc pięknych i dobrych życzeń na Nowy Rok, z nadzieją, że za rok spotkamy się w jeszcze większym gronie.

Organizatorzy i mieszkańcy Wierzbia składają także szczere podziękowania Władzom Gminy za przychylność, zaangażowanie i pomoc w organizacji przedsięwzięcia, dziękując za poświęcony czas i obecność mimo innych służbowych obowiązków oraz życzą sukcesów w życiu osobistym, zawodowym i społecznym w Nowym 2015 Roku.

DO SIEGO ROKU!

Teresa Urszula Zwolan
Radna wsi Wierzbie

Galeria zdjęć